| Global Score | |
| 74.8 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-02-21 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | -- |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek chipset |
| processor | 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way better than Lenovo TAB3 10, with a 74.8 score against 61.9. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, and Lenovo TAB3 10 counts with Android 6.0 Marshmallow OS. Lenovo TAB3 10 features a lot better hardware performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores (although they are faster) and a lower amount of RAM memory.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) and the Lenovo TAB3 10 count with incredibly similar displays, although the Lenovo TAB3 10 has a quite worse pixel density, a lot worse resolution of 1920 x 1200px and a lot smaller screen. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) takes greater photographs and videos than Lenovo TAB3 10, because it has a camera in the back with a much better 12 mega-pixels resolution.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a lot bigger storage for applications and games than Lenovo TAB3 10, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Lenovo TAB3 10 has a very superior battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Lenovo TAB3 10, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Lenovo TAB3 10. So if you want that extra specs and features, you can buy iPad Pro 13-inch (M4, 2024), otherwise you can save some dollars and get the Lenovo TAB3 10, letting go some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.