| Global Score | |
| 74.8 | 62.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-08-31 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| -- | 22.72 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 291 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way better than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, getting a general score of 74.8 against 62.2. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a notably lighter but incredibly thicker tablet device than Lenovo YOGA Tab 3 Plus. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Lenovo YOGA Tab 3 Plus works with Android 6.0 Marshmallow OS.
Lenovo YOGA Tab 3 Plus has a little bit better looking screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a way smaller screen and a way worse resolution of 2560 x 1440 pixels, it also counts with a bit higher pixel quantity in each inch in the display. Lenovo YOGA Tab 3 Plus has a way better hardware performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has less RAM memory, they both have the same number of cores.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much greater storage capacity for apps and games than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much better camera than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, although it has a lesser mega pixels resolution back camera.
The Lenovo YOGA Tab 3 Plus has a superior battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.