| Global Score | |
| 74.8 | 64.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| -- | 23.52 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 1380.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom chipset |
| processor | x5-Z8500, 64-bit (Single-Core 2240 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 10200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1176 hours standby time |
| 1.36 | 10.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is much better than the Lenovo YOGA Tab 3 Pro's general score of 64.3. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) construction is noticeably lighter but way thicker than the Lenovo YOGA Tab 3 Pro. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Lenovo YOGA Tab 3 Pro works with Android 5.1 OS.
Lenovo YOGA Tab 3 Pro counts with a much sharper display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a really smaller screen and a bit worse 2560 x 1600 resolution, it also counts with a quite better number of pixels in each inch of display. The Lenovo YOGA Tab 3 Pro features a much faster processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory and 7 lesser CPU cores.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a way better camera than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, although it has a back-facing camera with a lower 12 megapixels resolution. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Lenovo YOGA Tab 3 Pro has a superior battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
In addition to being the best tablet of the ones we are comparing, iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is also cheap compared to the other tablet.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.