| Global Score | |
| 74.8 | 57.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.2 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.30 x 7.10 x 0.30 inches |
| -- | 21.28 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8125/8389 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.60 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot better than the Lenovo Yoga Tablet 10, with a overall score of 74.8 against 57.8. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Yoga Tablet 10 comes with Android 4.4 operating system. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s construction is much lighter and noticeably thinner than Lenovo Yoga Tablet 10.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a little bit better display than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a lot higher 2064 x 2752 pixels resolution, a larger screen and a lot greater pixel density. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features much more storage to install applications and games than Lenovo Yoga Tablet 10, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal memory.
Lenovo Yoga Tablet 10 counts with an extremely better processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM memory, it also counts with a graphics processor. Lenovo Yoga Tablet 10 features a much longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a very superior camera than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a camera with a lot better 12 mega-pixels resolution and a lot higher video resolution.
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than the Lenovo Yoga Tablet 10, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Lenovo Yoga Tablet 10. If you prefer to save some money, you can buy Lenovo Yoga Tablet 10, letting go some specs and features, but you will get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.