| Global Score | |
| 74.8 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.3 |
| -- | 2014-02-23 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.28 x 7.09 x 0.12 inches |
| -- | 21.69 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 525.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot better than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, getting a 74.8 score against 60.4. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a notably thicker but a lot lighter tablet than the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ counts with Android 4.4 operating system.
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a bit sharper display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lot worse 1200 x 1920 pixels resolution, a bit worse screen pixels density and a way smaller screen. Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ features a much better processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has lesser processing cores (although they are faster) and a lower amount of RAM memory.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a way better camera than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because it has a much more mega pixels back facing camera. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a way bigger storage to store more apps and games than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory capacity.
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ features a much longer battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot more expensive than the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, but it's still a good choice, as you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.