| Global Score | |
| 74.8 | 60.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.27 x 5.87 x 0.28 inches |
| -- | 14.78 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6400mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way better than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), having a score of 74.8 against 60.9. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has Android 4.4 operating system. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a thinner and incredibly lighter tablet device than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android).
Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has a much better looking display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a way worse resolution of 1200 x 1920 and a way smaller display, it also counts with a quite greater display density. The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) counts with a way better processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has less cores and less RAM memory, it also counts with a 64-bits processing unit.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much clearer photographs and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because it has a back facing camera with a much higher 12 megapixels resolution. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a way bigger storage for applications, games, photos and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal storage.
The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has a really longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), and it doesn't have such a good quality/price relation as the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android). If you want to save a few dollars, you can buy the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), letting go a couple features and specs, but you'll get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.