| Global Score | |
| 74.8 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2013-09-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.54 x 4.98 x 0.33 inches |
| -- | 11.92 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.3 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 273 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 chipset |
| processor | Quad-Core 1700 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.81 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has an overall score of 74.8, which is much better than LG G Pad 8.3's 65.9 score. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, and LG G Pad 8.3 has Android 4.4 operating system. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s body is lighter and notably thinner than LG G Pad 8.3.
The LG G Pad 8.3 features a much better looking screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a really smaller screen and a lot lower resolution of 1200 x 1920 pixels, it also counts with a little bit greater pixels count in each inch in the screen. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much greater storage capacity to store more games and applications than LG G Pad 8.3, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory capacity.
The LG G Pad 8.3 has a lot better processing power than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 6 GB less RAM and 4 lesser cores. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much better camera than LG G Pad 8.3, because it has a much better 3840x2160 (4K) video definition and a way more megapixels back camera.
The LG G Pad 8.3 counts with a really longer battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the LG G Pad 8.3, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the LG G Pad 8.3. So if you need that extra specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some money and buy the LG G Pad 8.3, letting go some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.