| Global Score | |
| 74.8 | 58.2 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-06-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.29 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.31 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way better than the LG G Pad F 8.0, with a overall score of 74.8 against 58.2. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad F 8.0 counts with Android 5.0 Lollipop OS. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) construction is noticeably lighter and notably thinner than the LG G Pad F 8.0.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a little sharper screen than LG G Pad F 8.0, because it has a better pixel count in each inch in the screen, a much larger display and a lot higher resolution of 2064 x 2752px. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much bigger storage capacity for games and applications than LG G Pad F 8.0, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
LG G Pad F 8.0 has a much faster processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 4 lesser cpu cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures much better photographs and videos than LG G Pad F 8.0, because it has a lot higher (4K) video resolution and a way more mega-pixels back facing camera.
The LG G Pad F 8.0 has a much better battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.