| Global Score | |
| 74.8 | 58.3 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-10-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.30 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.24 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot better than LG G Pad II 8.0, with a score of 74.8 against 58.3. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, and LG G Pad II 8.0 comes with Android 5.0 Lollipop OS. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a much thinner and notably lighter portable tablet than the LG G Pad II 8.0.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a little bit better looking display than LG G Pad II 8.0, because it has a greater amount of pixels per inch in the screen, a lot better 2064 x 2752px resolution and a really bigger display. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with much more memory for applications and games than LG G Pad II 8.0, because although it has no external memory card slot, it also counts with 224 GB more internal memory.
LG G Pad II 8.0 features a much faster CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM and lesser cores (although faster). The LG G Pad II 8.0 features a superior battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024). IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much better camera than LG G Pad II 8.0, because it has a lot more mega-pixels camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.