| Global Score | |
| 74.8 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 16.x | Windows RT 8.1 |
| -- | 2013-10-22 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.51 x 6.61 x 0.35 inches |
| -- | 21.69 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| -- | 665 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 6.70 MP + 2.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.25 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 600 hours standby time |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a general score of 74.8, which is a bit better than the Nokia Lumia 2520's general score of 68.6. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s body is noticeably lighter and thinner than Nokia Lumia 2520. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, and Nokia Lumia 2520 works with Windows RT 8.1 OS.
The Lumia 2520 features a way better performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has 4 lesser cores and lesser RAM memory, it also counts with an extra graphics co-processor. The Lumia 2520 features a much better looking screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way worse resolution of 1080 x 1920 pixels, a lot smaller screen and a just a little less pixels per inch of display.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much greater storage for applications, games, photos and videos than Nokia Lumia 2520, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal memory. Nokia Lumia 2520 has a much better battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a slightly better camera than Nokia Lumia 2520, because it has a back camera with way more megapixels and a lot higher 3840x2160 video resolution.
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the Lumia 2520, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Lumia 2520. So if you need that extra specs, you can buy the Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), otherwise you can save some dollars and buy the Lumia 2520, giving up some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.