| Global Score | |
| 74.8 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 16.x | Android 11 |
| -- | 2021-10-06 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.75 x 6.20 x 0.31 inches |
| -- | 16.58 ounces |
| Silver and Space Gray | Ocean Blue |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Aluminum |
| $ 1299.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2000 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Unisoc Tiger T610 chipset |
| processor | ARM Cortex-A75, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali G52 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 11.74 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Nano SIM Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is much better than the Nokia T20's 66.3 overall score. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Nokia T20 comes with Android 11 OS. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a notably thinner and much lighter tablet than the Nokia T20. Nokia T20 has a little sharper screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a quite worse display pixels density, a lot worse 1200 x 2000 pixels resolution and a way smaller display.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a bigger memory for applications, games, photos and videos than Nokia T20, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Nokia T20 counts with a very superior processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 5 GB less RAM memory, they both have the same number of cores.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots a lot better photos and videos than Nokia T20, because it has a camera with a much higher resolution. The Nokia T20 has a really longer battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Nokia T20, and it doesn't have such a good price and quality relation as Nokia T20. If you are trying to save some money, you can get the Nokia T20, and give up some specs and features, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.