| Global Score | |
| 74.8 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 16.x | Android 13 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 163 pixels per inch |
| -- | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than OSCAL Pad 15, having a 74.8 score against 64.4. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a thinner and notably lighter tablet device than the OSCAL Pad 15. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while OSCAL Pad 15 has Android 13 operating system.
OSCAL Pad 15 features a really superior performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024). Both of them have the same number of cores and 8 GB of RAM memory. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a bit sharper display than OSCAL Pad 15, because it has a much higher resolution of 2064 x 2752px, a lot greater display pixel density and a larger display.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a greater camera than OSCAL Pad 15, although it has a camera with less megapixels. OSCAL Pad 15 counts with a lot bigger storage capacity to store more apps and games than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), and although they both have the same 256 GB internal memory capacity, the OSCAL Pad 15 also has an external memory card slot that allows a maximum of 512 GB.
OSCAL Pad 15 features a much longer battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.