| Global Score | |
| 74.8 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows RT |
| -- | 2012-08-29 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| -- | 20.11 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is much better than Samsung Ativ Tab, with a 74.8 score against 66.7. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a noticeably lighter and noticeably thinner tablet than Samsung Ativ Tab. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Samsung Ativ Tab works with Windows RT operating system.
Samsung Ativ Tab counts with a lot better processing power than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has less RAM memory and less CPU cores (although faster), it also counts with an additional graphics processing unit. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a little more vivid screen than Samsung Ativ Tab, because it has a much better 2064 x 2752 resolution, a bigger display and a much greater pixels count per inch of screen.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much bigger memory to store more apps and games than Samsung Ativ Tab, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal memory. The Samsung Ativ Tab features a very superior battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a lot better camera than Samsung Ativ Tab, because it has a much better (4K) video quality and a much higher 12 MP resolution back facing camera.
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Samsung Ativ Tab, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Samsung Ativ Tab. So if you need that extra specs, you can buy iPad Pro 13-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some money and get the Samsung Ativ Tab, giving up some specs and features.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.