| Global Score | |
| 74.8 | 80 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2017-05-21 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 11.47 x 7.87 x 0.29 inches |
| -- | 26.60 ounces |
| Silver and Space Gray | Silver |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 12 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1440 x 2160 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Core i5 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Dual-Core 3100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 16.38 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5070mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Samsung Galaxy Book 12-inch has an overall score of 80, which is slightly better than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s general score of 74.8. The Samsung Galaxy Book 12-inch has Windows 10 OS, while Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS. The Samsung Galaxy Book 12-inch counts with a very superior hardware performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores , they both have the same RAM memory amount.
The Galaxy Book 12-inch features a little bit better looking display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a little lower number of pixels per screen inch, a little smaller screen and a much lower 2160 x 1440 resolution. The Samsung Galaxy Book 12-inch has a superior memory for applications and games than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), and although they both have the same internal storage capacity, the Samsung Galaxy Book 12-inch also has a SD memory slot that holds a maximum of 256 GB.
The Galaxy Book 12-inch counts with a way better battery life than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024). The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better pictures and videos than Samsung Galaxy Book 12-inch, because although it has a less megapixels back camera, it also counts with a lot better video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.