| Global Score | |
| 74.8 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| -- | 26.56 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 12.2 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy NotePRO 12.2 has a general score of 78.2, which is a little bit better than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s 74.8 overall score. Galaxy NotePRO 12.2 counts with Android 4.4 OS, while Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS. The Galaxy NotePRO 12.2 has a sharper display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a little bit smaller display, a little inferior quantity of pixels per display inch and a bit lower 1600 x 2560 resolution.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a very superior memory to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy NotePRO 12.2, because although it has no SD memory slot, it also counts with 192 GB more internal memory capacity. The Galaxy NotePRO 12.2 has a way better processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has less cores and a lower amount of RAM, it also counts with an extra GPU.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures much better pictures and videos than Samsung Galaxy NotePRO 12.2, because it has a way better 12 megapixels resolution back camera and a much higher 3840x2160 (4K) video resolution. The Galaxy NotePRO 12.2 counts with a superior battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite of being the best tablet of the ones in this comparison, Samsung Galaxy NotePRO 12.2 is also by far the cheapest one, which makes this tablet a great choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.