| Global Score | |
| 74.8 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0.3 |
| -- | 2012-02-13 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| -- | 12.13 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA and UMTS |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has an overall score of 74.8, which is way better than Galaxy Tab 2 (7.0)'s general score of 60.7. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab 2 (7.0) has Android 4.1 operating system. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) body is lighter and noticeably thinner than the Galaxy Tab 2 (7.0).
The Galaxy Tab 2 (7.0) counts with a way better processing power than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has less RAM and an inferior number of cores. Galaxy Tab 2 (7.0) features a little bit better looking display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way lower 600 x 1024 resolution, a lot worse screen density and a much smaller display.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much greater memory capacity for games and applications than Galaxy Tab 2 (7.0), because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal memory capacity. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a way better camera than Galaxy Tab 2 (7.0), because it has a camera with a way better resolution and a lot higher 3840x2160 (4K) video resolution.
The Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) features a really longer battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Galaxy Tab 2 (7.0), and it doesn't have such a good quality/price relation as Galaxy Tab 2 (7.0). So if you need that extra specs and features, you can buy iPad Pro 13-inch (M4, 2024), else you can save a couple dollars and buy the Galaxy Tab 2 (7.0), letting go a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.