| Global Score | |
| 74.8 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.57 x 6.93 x 0.31 inches |
| -- | 18.06 ounces |
| Silver and Space Gray | Brown and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 309.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom chipset |
| processor | Dual-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 40 hours talk time |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than the Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch, with a overall score of 74.8 against 65.9. IPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s construction is a lot thinner and way lighter than the Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch works with Android 4.2 OS.
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch features a much faster processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory and an inferior number of cores (although they are faster). The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a little bit better looking display than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because it has a way better pixels amount per inch of display, a lot higher 2064 x 2752 resolution and a bigger screen.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a way better camera than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because it has a lot better 12 mega pixels resolution back camera and a much higher video resolution. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a way bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Galaxy Tab 3 10.1-inch features a superior battery life than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than Galaxy Tab 3 10.1-inch, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy Tab 3 10.1-inch. If you want to save a few dollars, you can get the Galaxy Tab 3 10.1-inch, giving up a few features and specs, but you will get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.