| Global Score | |
| 74.8 | 66.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-04-29 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.40 x 4.37 x 0.39 inches |
| -- | 10.72 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 220.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB chipset |
| processor | Krait 300 (Dual-Core 1700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB (533 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 408 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a global score of 74.8, which is much better than Galaxy Tab 3 7.0's 66.5 general score. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab 3 7.0 works with Android 4.4.2 OS. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a notably thinner and extremely lighter tablet than Galaxy Tab 3 7.0.
Samsung Galaxy Tab 3 7.0 has just a bit better display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way lower resolution of 600 x 1024, a lot worse number of pixels per screen inch and a really smaller screen. Galaxy Tab 3 7.0 counts with a much better performing processor than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a smaller amount of RAM memory and 6 lesser CPU cores (although faster), it also counts with an extra graphics co-processor.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a superior memory capacity for games and applications than Galaxy Tab 3 7.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 240 GB more internal storage capacity. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a lot better camera than Galaxy Tab 3 7.0, because it has a much better resolution back camera.
The Galaxy Tab 3 7.0 counts with a superior battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Galaxy Tab 3 7.0, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Galaxy Tab 3 7.0. If you want to save a few dollars, you can get Galaxy Tab 3 7.0, giving up a few features and specs, but you will get the most out of your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.