| Global Score | |
| 74.8 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| -- | 11.25 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a general score of 74.8, which is just a bit better than the Samsung Galaxy Tab 3 8-inch's score of 68.7. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a noticeably lighter and thinner tablet than Samsung Galaxy Tab 3 8-inch. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has Android 4.2.2 operating system.
Galaxy Tab 3 8-inch has a bit better screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a really smaller screen, way less pixels per inch in the display and a lot worse resolution of 800 x 1280 pixels. Samsung Galaxy Tab 3 8-inch counts with a much better processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has 6 less CPU cores and 6,5 GB less RAM, it also counts with an additional graphics processing unit.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a very superior camera than Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a much better 3840x2160 video quality and a camera with a way better resolution. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a superior storage capacity to install games and applications than Galaxy Tab 3 8-inch, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has a very superior battery life than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Galaxy Tab 3 8-inch, and it doesn't have such a good quality/price relation as Galaxy Tab 3 8-inch. If you want to save a few dollars, you can buy the Galaxy Tab 3 8-inch, letting go a couple features, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.