| Global Score | |
| 74.8 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 4.37 x 7.40 x 0.39 inches |
| -- | 10.65 ounces |
| Silver and Space Gray | Orange and Yellow |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.83 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is way better than Samsung GALAXY Tab 3 Kids's global score of 57.5. IPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s body is thinner and much lighter than the Samsung GALAXY Tab 3 Kids. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Samsung GALAXY Tab 3 Kids has Android 4.1 OS.
The GALAXY Tab 3 Kids counts with a much better performing CPU than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM. Samsung GALAXY Tab 3 Kids counts with just a bit better looking display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lot lower pixels density, a way worse resolution of 600 x 1024px and a much smaller screen.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much greater memory capacity to install games and applications than Samsung GALAXY Tab 3 Kids, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal memory. Samsung GALAXY Tab 3 Kids features a really longer battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much clearer pictures and videos than Samsung GALAXY Tab 3 Kids, because it has a camera with lot more MP.
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the GALAXY Tab 3 Kids, and it doesn't have such a good price and quality relation as the GALAXY Tab 3 Kids. If you prefer to save some dollars, you can get the GALAXY Tab 3 Kids, giving up some specs and features, but you will get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.