| Global Score | |
| 74.8 | 58.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.61 x 4.58 x 0.38 inches |
| -- | 11.36 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 600 x 1024 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Single-Core 1300 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.74 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 640 x 480 (24 fps) (VGA) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.83 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 4.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3600mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 18 hours talk time |
| 1.36 | 5.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot better than Galaxy Tab 3 V, getting a 74.8 score against 58.5. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab 3 V counts with Android 4.4 operating system. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s body is extremely thinner and extremely lighter than Galaxy Tab 3 V.
The Galaxy Tab 3 V features a much better performing processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores. Samsung Galaxy Tab 3 V has a little bit better screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a really smaller screen, a lot lower screen density and a way worse resolution of 1024 x 600.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a way bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy Tab 3 V, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal memory. The Samsung Galaxy Tab 3 V has a superior battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots greater photographs and videos than Galaxy Tab 3 V, because it has a lot higher (4K) video quality and a back-facing camera with much more MP.
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than the Samsung Galaxy Tab 3 V, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Samsung Galaxy Tab 3 V. So if you want that extra specs and features, you can buy the Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), otherwise you can save some dollars and get the Samsung Galaxy Tab 3 V, giving up a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.