| Global Score | |
| 74.8 | 67.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| -- | 17.18 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is much better than the Galaxy Tab 4 10.1, having a 74.8 score against 67.8. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a incredibly thinner and incredibly lighter portable tablet than the Galaxy Tab 4 10.1. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab 4 10.1 has Android 4.4.2 operating system.
The Galaxy Tab 4 10.1 counts with a bit sharper screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a much lower pixels quantity per inch of screen, a much lower 800 x 1280 resolution and a really smaller screen. Samsung Galaxy Tab 4 10.1 has an extremely better processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM memory, it also counts with a graphics processor.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a lot bigger memory to install games and applications than Galaxy Tab 4 10.1, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 240 GB more internal storage capacity. Galaxy Tab 4 10.1 has a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures much better pictures and videos than Galaxy Tab 4 10.1, because it has a camera in the back with much more mega pixels and a way higher (4K) video definition.
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than the Galaxy Tab 4 10.1, and it doesn't have such a good quality/price relation as Galaxy Tab 4 10.1. So if you need that extra features and specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), otherwise you can save a couple dollars and buy the Galaxy Tab 4 10.1, resigning some specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.