| Global Score | |
| 74.8 | 65.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.36 x 4.25 x 0.35 inches |
| -- | 9.74 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 169.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Marvell PXA1088 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Vivante GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.15 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is much better than Galaxy Tab 4 7.0, with a general score of 74.8 against 65.6. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab 4 7.0 counts with Android 4.4.2 operating system. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) design is notably lighter and thinner than the Galaxy Tab 4 7.0.
The Galaxy Tab 4 7.0 counts with a more vivid screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way worse resolution of 1280 x 800px, a little lower quantity of pixels per inch of screen and a lot smaller display. Galaxy Tab 4 7.0 has an extremely better CPU than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 4 lesser processing cores and lesser RAM memory.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a way bigger memory capacity for applications and games than Galaxy Tab 4 7.0, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a greater camera than Samsung Galaxy Tab 4 7.0, because it has a lot better resolution back facing camera and a way better 3840x2160 (4K) video resolution.
Galaxy Tab 4 7.0 has a very superior battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the Galaxy Tab 4 7.0, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Galaxy Tab 4 7.0. So if you want that extra features and specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), but if you don't you can save a couple dollars and get the Galaxy Tab 4 7.0, letting go a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.