| Global Score | |
| 74.8 | 70.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo, 7.0 Nougat, 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-06-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.01 x 6.11 x 0.32 inches |
| -- | 18.52 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7870 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is slightly better than Galaxy Tab A 10.1 (2016)'s 70.2 general score. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab A 10.1 (2016) comes with Android 8.1 Oreo OS. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a notably lighter and incredibly thinner device than the Galaxy Tab A 10.1 (2016).
Galaxy Tab A 10.1 (2016) features a slightly better screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lot smaller screen, a much lower resolution of 1200 x 1920 pixels and a little bit less pixels per inch of screen. Galaxy Tab A 10.1 (2016) features a much more powerful processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM, they both have 8 CPU cores.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a superior memory capacity for applications and games than Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016), because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. Galaxy Tab A 10.1 (2016) counts with a superior battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a little bit better camera than Galaxy Tab A 10.1 (2016), because it has a back camera with a much higher 12 mega-pixels resolution and a lot better 3840x2160 video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.