| Global Score | |
| 74.8 | 76.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-04-26 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.65 x 5.88 x 0.30 inches |
| -- | 16.54 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | $ 330.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7 7904 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6150mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab A 10.1 (2019) is a little bit better than the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), having a 76.7 score against 74.8. The Galaxy Tab A 10.1 (2019) comes with Android 11 OS, and iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS. Galaxy Tab A 10.1 (2019) counts with a very superior performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 5 GB less RAM, they both have the same number of cores.
Galaxy Tab A 10.1 (2019) features a little bit better screen than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lot lower resolution of 1200 x 1920, a really smaller display and a little lower display pixels density. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a bit better camera than Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019), because it has a much better 12 MP resolution back camera and a much better 3840x2160 (4K) video quality.
Galaxy Tab A 10.1 (2019) counts with a little bit more memory capacity for applications, games, photos and videos than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has less internal storage capacity, it also counts with a SD memory slot that allows up to 512 GB. The Galaxy Tab A 10.1 (2019) counts with a very superior battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
In addition to being the best tablet between the ones we are comparing here, Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) is also by far the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.