| Global Score | |
| 74.8 | 74.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.1 Oreo |
| -- | 2018-08-24 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.24 x 6.34 x 0.31 inches |
| -- | 18.84 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Blue and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| $ 1299.00 | $ 450.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.5 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.44 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.25 inches (1/4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has an overall score of 74.8, which is just a bit better than the Galaxy Tab A 10.5's global score of 74.5. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab A 10.5 comes with Android 9.0 Pie operating system. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) construction is way lighter and thinner than Galaxy Tab A 10.5.
Galaxy Tab A 10.5 has a much greater performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has less RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. Galaxy Tab A 10.5 counts with a slightly better display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way lower resolution of 1200 x 1920px, a little smaller display and a just a bit worse pixel density.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures a little bit better pictures and videos than Samsung Galaxy Tab A 10.5, because it has a way better 3840x2160 (4K) video resolution and a camera with way more mega pixels. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a lot bigger storage to store more apps and games than Samsung Galaxy Tab A 10.5, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal memory capacity.
Galaxy Tab A 10.5 features a much better battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Galaxy Tab A 10.5, and it doesn't have such a good price and quality relation as Galaxy Tab A 10.5. So if you want that extra specs and features, you can buy the Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), otherwise you can save some dollars and get the Galaxy Tab A 10.5, giving up some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.