| Global Score | |
| 74.8 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-04-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.36 x 4.28 x 0.34 inches |
| -- | 9.98 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 3 Quad 3475 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way better than Galaxy Tab A (2016), having a 74.8 score against 60.4. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) body is way lighter and way thinner than Galaxy Tab A (2016). The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab A (2016) has Android 5.1 Lollipop OS.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a bit more vivid display than Galaxy Tab A (2016), because it has a just a bit better pixel quantity per inch in the display, a much bigger screen and a lot higher 2064 x 2752 resolution. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a superior storage for apps and games than Galaxy Tab A (2016), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage capacity.
The Galaxy Tab A (2016) counts with a way better performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 4 lesser processing cores (but faster) and a smaller amount of RAM. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) takes way better photographs and videos than Galaxy Tab A (2016), because it has a back-facing camera with a lot better resolution and a lot higher video resolution.
Galaxy Tab A (2016) has a much better battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than Galaxy Tab A (2016), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Galaxy Tab A (2016). If you are trying to save a few dollars, you can buy the Galaxy Tab A (2016), letting go a few features and specs, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.