| Global Score | |
| 74.8 | 62.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat, 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-02 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.20 x 5.43 x 0.29 inches |
| -- | 11.04 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1024 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 160 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than the Galaxy Tab A 8.0, with a 74.8 score against 62.8. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab A 8.0 counts with Android 7.1 Nougat OS. IPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s design is notably lighter and somewhat thinner than Galaxy Tab A 8.0.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has just a bit better looking display than Samsung Galaxy Tab A 8.0, because it has a much better 2064 x 2752 pixels resolution, a lot better pixels amount per inch in the display and a lot larger screen. Samsung Galaxy Tab A 8.0 counts with a much more powerful processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 6,5 GB lesser RAM memory and 4 lesser cpu cores (although faster).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much bigger memory to install applications and games than Galaxy Tab A 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Galaxy Tab A 8.0 has a much better battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better camera than Galaxy Tab A 8.0, because it has a lot better resolution back facing camera and a lot better 3840x2160 (4K) video quality.
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the Galaxy Tab A 8.0, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy Tab A 8.0. So if you need that extra features and specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), otherwise you can save some dollars and buy the Galaxy Tab A 8.0, giving up a couple features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.