| Global Score | |
| 74.8 | 65.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 7.1 Nougat |
| -- | 2017-10-10 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.35 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.84 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 308 GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is better than Galaxy Tab A 8.0 (2017)'s 65.7 overall score. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) construction is incredibly thinner and noticeably lighter than Galaxy Tab A 8.0 (2017). The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab A 8.0 (2017) counts with Android 9.0 Pie OS.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a little sharper screen than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017), because it has a really bigger screen, a way better 2064 x 2752 pixels resolution and a greater display density. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much bigger storage capacity to install applications and games than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017), because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal storage.
Galaxy Tab A 8.0 (2017) features a much faster processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 6 GB less RAM memory and 4 less processing cores. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots just a bit better photographs and videos than Galaxy Tab A 8.0 (2017), because it has a lot higher (4K) video quality and a camera with way more mega pixels.
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) counts with a really longer battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.