| Global Score | |
| 74.8 | 69 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-07-05 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.27 x 4.90 x 0.31 inches |
| -- | 12.17 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 429 SDM429 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 1950 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 504 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has an overall score of 74.8, which is a little bit better than the Galaxy Tab A 8.0 (2019)'s global score of 69. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a noticeably thinner and much lighter tablet than Galaxy Tab A 8.0 (2019). IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab A 8.0 (2019) comes with Android 11 OS.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a bit sharper display than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019), because it has a lot better resolution of 2064 x 2752, a higher screen pixels density and a much bigger display. The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) features a really superior performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 6 GB less RAM and a lower number of cores.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a way bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy Tab A 8.0 (2019), because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) counts with a way better battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better videos and photos than Galaxy Tab A 8.0 (2019), because it has a much better 12 mega-pixels resolution camera and a way better 3840x2160 (4K) video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.