| Global Score | |
| 74.8 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2020-04-27 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.95 x 4.93 x 0.28 inches |
| -- | 10.90 ounces |
| Silver and Space Gray | Mocha |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 240.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 270 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7904 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is slightly better than Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020)'s 74.6 overall score. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a way lighter and thinner tablet than the Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020). The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, and Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) counts with Android 9.0 Pie operating system.
The Galaxy Tab A 8.4 (2020) counts with a slightly better looking display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a much lower 1200 x 1920 resolution and a really smaller display, it also counts with a little greater screen pixel density. Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) has an extremely better processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 processing cores.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a little bit better camera than Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), because it has a lot better (4K) video resolution and a lot more mega-pixels camera. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has much more memory to store more games and applications than Galaxy Tab A 8.4 (2020), because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Galaxy Tab A 8.4 (2020) features a much longer battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), and it doesn't have such a good quality/price relation as Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020). So if you need that extra specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), else you can save some money and buy the Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), resigning a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.