| Global Score | |
| 74.8 | 60.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat, 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-02 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.55 x 6.57 x 0.29 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 160.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 9.7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1024 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 132 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 5.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot better than the Galaxy Tab A 9.7, having a 74.8 score against 60.5. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s body is somewhat thinner and way lighter than Galaxy Tab A 9.7. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab A 9.7 counts with Android 7.1 Nougat operating system.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better looking display than Galaxy Tab A 9.7, because it has a way higher 2064 x 2752 resolution, a way bigger screen and a lot better display pixels density. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a very superior memory for games and applications than Galaxy Tab A 9.7, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory.
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 has an extremely better CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has less processing cores and a smaller amount of RAM memory. Samsung Galaxy Tab A 9.7 has a much longer battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024). IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots way better videos and photos than Galaxy Tab A 9.7, because it has a way higher (4K) video resolution and a back camera with much more mega-pixels.
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Galaxy Tab A 9.7, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Galaxy Tab A 9.7. If you are trying to save some dollars, you can buy Galaxy Tab A 9.7, and give up a few features and specs, but you will get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.