| Global Score | |
| 74.8 | 77.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-10-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.59 x 6.70 x 0.39 inches |
| -- | 23.03 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 680.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 710 SDM710 chipset |
| processor | Kryo 360, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 616 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 11.74 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.72 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Tab Active Pro is a bit better than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), getting a 77.5 score against 74.8. The Samsung Galaxy Tab Active Pro has Android 9.0 Pie OS, and Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS. The Galaxy Tab Active Pro features a much more powerful CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 4 GB lesser RAM, they both have 8 cores.
Galaxy Tab Active Pro counts with a little sharper display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a much smaller display, a little lower quantity of pixels per inch of display and a way worse 1200 x 1920 resolution. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a bit better camera than Samsung Galaxy Tab Active Pro, although it has a worse 3840x2160 video resolution and a back camera with a lower resolution.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a greater storage for applications and games than Galaxy Tab Active Pro, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. Galaxy Tab Active Pro features a really longer battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The Galaxy Tab Active Pro not only is the best tablets in our current comparison, but it's also a bargain compared to the other tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.