| Global Score | |
| 74.8 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2015-06-30 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.52 x 5.89 x 0.33 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 9.6 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 3.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is way better than the Galaxy Tab E's 60.7 score. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab E has Android 4.4 OS. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a way thinner and a lot lighter tablet than the Galaxy Tab E.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features just a bit better display than Galaxy Tab E, because it has a lot higher resolution of 2064 x 2752px, a lot better quantity of pixels per inch of screen and a lot larger screen. Galaxy Tab E counts with a much more powerful CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has lesser CPU cores and a lower amount of RAM memory.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab E, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 248 GB more internal storage capacity. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots greater videos and photos than Galaxy Tab E, because it has a back-facing camera with lot more megapixels and a much higher 3840x2160 (4K) video quality.
The Samsung Galaxy Tab E has a much better battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.