| Global Score | |
| 74.8 | 64.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-02-18 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.35 x 4.96 x 0.35 inches |
| -- | 12.67 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 28 nm (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a global score of 74.8, which is much better than Samsung Galaxy Tab E 8.0's overall score of 64.9. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Samsung Galaxy Tab E 8.0 has Android 5.1 Lollipop OS. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a extremely thinner and much lighter tablet device than Samsung Galaxy Tab E 8.0.
Galaxy Tab E 8.0 counts with a much powerful CPU than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM and a lower number of cores (although faster). The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a bit sharper display than Galaxy Tab E 8.0, because it has a greater number of pixels per display inch, a lot better 2064 x 2752 pixels resolution and a much bigger display.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a better camera than Galaxy Tab E 8.0, because it has a lot better video quality and a lot more mega pixels back camera. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much greater storage to install applications and games than Galaxy Tab E 8.0, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal memory capacity.
Galaxy Tab E 8.0 counts with a superior battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.