| Global Score | |
| 74.8 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.57 x 6.75 x 0.29 inches |
| -- | 16.54 ounces |
| Silver and Space Gray | White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 539.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is slightly better than Galaxy Tab Pro 10.1, with a 74.8 score against 74.6. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a noticeably lighter and thinner portable tablet than Galaxy Tab Pro 10.1. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab Pro 10.1 works with Android 4.4 OS.
The Galaxy Tab Pro 10.1 counts with a much more powerful processor than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lower number of cores and lesser RAM, it also counts with an extra graphics processing unit. Galaxy Tab Pro 10.1 features a much more vibrant screen than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a bit worse 1600 x 2560px resolution and a really smaller display, it also counts with a quite better pixel density.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a very superior camera than Galaxy Tab Pro 10.1, because it has a camera in the back with a lot better 12 mega pixels resolution and a way higher video quality. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a way bigger memory for games and applications than Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 224 GB more internal storage.
Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 has a superior battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, and it doesn't have such a good quality/price relation as Samsung Galaxy Tab Pro 10.1. If you want to save some dollars, you can buy the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, letting go a few features and specs, but you will get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.