| Global Score | |
| 74.8 | 78.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| -- | 26.10 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 12.2 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Pro 12.2 has a global score of 78.5, which is just a bit better than the iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s general score of 74.8. Galaxy Tab Pro 12.2 works with Android 4.4 operating system, while iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 features a much better performing processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit.
Galaxy Tab Pro 12.2 has a brighter screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a little smaller display, a little lower pixel number per inch in the display and a bit lower resolution of 1600 x 2560px. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a better camera than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because it has a much better video definition and a back facing camera with much more mega-pixels.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better memory capacity for applications and games than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory. Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a much longer battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Galaxy Tab Pro 12.2 is not only the best tablets of the ones we are comparing here, but it's also a bargain compared to others.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.