| Global Score | |
| 74.8 | 74.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-12 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.74 x 6.98 x 0.26 inches |
| -- | 16.47 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 189.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.5 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Exynos 5 Octa 5420 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T628 MP6 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a bit better than Samsung Galaxy Tab S 10.5, getting a global score of 74.8 against 74.3. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Samsung Galaxy Tab S 10.5 has Android 4.4.2 operating system. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a extremely lighter and a little thinner tablet device than Samsung Galaxy Tab S 10.5.
The Galaxy Tab S 10.5 counts with a really superior hardware performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have 8 processing cores. Galaxy Tab S 10.5 counts with a way better looking display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a little bit smaller display and a quite lower resolution of 1600 x 2560, it also counts with a bit better display density.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features much more memory to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab S 10.5, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a superior camera than Samsung Galaxy Tab S 10.5, because it has a lot more mega pixels back camera and a much better video resolution.
The Galaxy Tab S 10.5 has a superior battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Galaxy Tab S 10.5, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Galaxy Tab S 10.5. If you want to save some money, you can buy Galaxy Tab S 10.5, and give up a few features and specs, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.