| Global Score | |
| 29.2 | 52.1 |
| Basic Information | |
| Blackberry | Lenovo |
| BlackBerry Tablet OS | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-11-08 |
| -- | 6.94 x 4.05 x 0.32 inches |
| -- | 8.32 ounces |
| Black and White | Onyx black |
| -- | Aluminum |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| 10 inches | 7 inches |
| -- | 1024 x 600 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 93 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | No touch screen |
| 5.2 | 6.3 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8321 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Mali-400 GPU |
| 5.76 | 8.19 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.28 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, UMTS, EDGE and GSM | -- |
| SIM | -- |
| 3.8 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3590mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 2.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Lenovo Tab M7 is a lot better than BlackBerry PlayBook 2, having a 52.1 score against 29.2. The Lenovo Tab M7 counts with Android 9.0 Pie operating system, while BlackBerry PlayBook 2 works with BlackBerry Tablet OS operating system. The Lenovo Tab M7 has a much better looking screen than BlackBerry PlayBook 2, because although it has a really smaller screen, it also counts with a lot higher count of pixels per display inch.
The Lenovo Tab M7 has a very superior processing unit than BlackBerry PlayBook 2, because it has a higher number of faster cores. The Lenovo Tab M7 counts with a superior storage capacity to install games and applications than BlackBerry PlayBook 2, because it has a slot for SD memory cards that holds a maximum of 128 GB.
The Lenovo Tab M7 features a very superior camera than BlackBerry PlayBook 2. The Lenovo Tab M7 counts with a way better battery lifetime than BlackBerry PlayBook 2.
The Lenovo Tab M7 costs exactly the same than BlackBerry PlayBook 2.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.