|
|
| Global Score | |
| 33 | 57 |
| Basic Information | |
| Cowon | Alcatel |
| Android | Android 7.1 Nougat, 7.0 Nougat |
| -- | 2017-05-12 |
| 4.58 x 2.53 x 0.46 inches | 8.33 x 4.92 x 0.36 inches |
| 4.23 ounces | 12.70 ounces |
| Black and Purple | 16 777 216 |
| $ 130.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 3.7 inches | 8 inches |
| 480 x 800 pixels | 1200 x 800 pixels |
| AMOLED | IPS LCD |
| 252 pixels per inch | 180 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | No touch screen |
| 7.6 | 6.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer | Accelerometer and Light Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
The Alcatel A30 Tablet is way better than COWON D3, with a global score of 57 against 33. The Alcatel A30 Tablet is a extremely heavier but notably thinner tablet device than the COWON D3. Alcatel A30 Tablet features a way better performance than COWON D3, because it has a greater number of cores. The COWON D3 has a way better looking screen than Alcatel A30 Tablet, because although it has a lot worse 800 x 480 resolution and a really smaller screen, it also counts with a better pixels number per inch in the screen.
The Alcatel A30 Tablet has a lot better camera than COWON D3. Alcatel A30 Tablet counts with a greater storage to store more apps and games than COWON D3, although it has 0 less internal memory. The Alcatel A30 Tablet has a much longer battery life than COWON D3.
Alcatel A30 Tablet not only is the best devices in our comparison, but it's also cheaper than the other tablet.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.