|
|
| Global Score | |
| 33 | 67 |
| Basic Information | |
| Cowon | Samsung |
| Android | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| 4.58 x 2.53 x 0.46 inches | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| 4.23 ounces | 17.18 ounces |
| Black and Purple | -- |
| $ 130.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 3.7 inches | 10.1 inches |
| 480 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| AMOLED | TFT |
| 252 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.6 | 7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB RAM |
| GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.37 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 3.00 MP + 1.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer | Accelerometer and Light Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy Tab 4 10.1 is much better than the COWON D3, having a 67 score against 33. Galaxy Tab 4 10.1 is a extremely heavier but notably thinner tablet than the COWON D3. COWON D3 counts with just a bit better looking screen than Samsung Galaxy Tab 4 10.1, because although it has a much smaller display and a lot lower resolution of 800 x 480px, it also counts with a lot better pixels number per display inch.
Galaxy Tab 4 10.1 has a much powerful processor than COWON D3, because it has an additional graphics processor and a larger number of cores (and they are faster). Galaxy Tab 4 10.1 features a little bit better storage for applications and games than COWON D3, although it has less internal storage. The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 features a really longer battery life than COWON D3.
The Galaxy Tab 4 10.1 features a much better camera than COWON D3.
The Galaxy Tab 4 10.1 costs exactly the same than the COWON D3.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.