| Global Score | |
| 70.7 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| -- | Windows RT |
| 2016-02-21 | 2012-08-29 |
| 10.98 x 7.64 x 0.27 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 22.58 ounces | 20.11 ounces |
| 16 777 216 | -- |
| Metal | -- |
| $ 520.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 12 inches | 10.1 inches |
| 1440 x 2160 pixels | 1366 x 768 pixels |
| IPS LCD | LCD |
| 216 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.9 | 6.6 |
| Performance | |
| Intel Core M chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| Dual-Core 3100 MHz processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 9.27 | 8.46 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 5.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0.66 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 4430mAh Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 6.32 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MateBook has an overall score of 70.7, which is a little bit better than Samsung Ativ Tab's 66.7 overall score. The Huawei MateBook construction is noticeably newer and way thinner than the Samsung Ativ Tab's, but it is somewhat heavier. The Huawei MateBook counts with just a bit better display than Samsung Ativ Tab, because it has more pixels per inch of display, a lot higher resolution of 2160 x 1440 and a larger display.
Huawei MateBook features a little faster processor than Samsung Ativ Tab, because although it has doesn't have an additional graphics co-processor, and they both have 2 processing cores, the Huawei MateBook also counts with more RAM memory. Samsung Ativ Tab counts with a lot better camera than Huawei MateBook.
The Huawei MateBook has much more storage capacity for games and applications than Samsung Ativ Tab, because although it has no external SD slot, it also counts with 512 GB internal memory capacity. The Samsung Ativ Tab has a very superior battery performance than Huawei MateBook, because it has an 85 percent bigger battery capacity.
Despite of being the best tablet of the ones in this comparison, Huawei MateBook is also a bargain compared to the other tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.