| Global Score | |
| 68.8 | 61.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Asus |
| HarmonyOS | Android 4.2 |
| 2024-12-26 | 2013-06-03 |
| -- | 10.42 x 7.18 x 0.37 inches |
| 20.46 ounces | 20.46 ounces |
| Black, Gold and White | Blue, Pink and White |
| -- | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10 inches |
| -- | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 226 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.8 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Intel Atom Z2560 chipset |
| processor | CloverTrail+ (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 5.8 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 6760mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 720 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 10.32 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a score of 68.8, which is much better than the Asus MeMO Pad FHD 10's overall score of 61.8. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has HarmonyOS OS, and Asus MeMO Pad FHD 10 has Android 4.2 OS. Asus MeMO Pad FHD 10 features a lot better screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller screen.
The Asus MeMO Pad FHD 10 has an extremely better processor than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a smaller amount of RAM memory and 6 lesser cpu cores , it also counts with a GPU. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a much better storage capacity to install games and applications than Asus MeMO Pad FHD 10, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a superior battery life than Asus MeMO Pad FHD 10, because it has a 10100mAh battery size against 6760mAh. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a very superior camera than Asus MeMO Pad FHD 10, because it has a lot better resolution camera in the back and a lot higher (4K) video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.