| Global Score | |
| 68.8 | 61 |
| Basic Information | |
| Huawei | Dell |
| HarmonyOS | Android 4.4 |
| 2024-12-26 | 0000-00-00 |
| -- | 8.50 x 4.90 x 0.24 inches |
| 20.46 ounces | 10.76 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 8.4 inches |
| -- | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | OLED |
| -- | 359 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 8.5 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Intel Atom Z3580 chipset |
| processor | 64-bit 64-bit (Quad-Core 2330 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR G6430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 10.08 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.44 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | -- |
| 10.89 | 6.38 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Nano SIM | -- |
| 3.6 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | -- |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 10.32 | 1.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | -- |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is better than Dell Venue 8 7840, with a 68.8 score against 61. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a much thinner but incredibly heavier tablet than Dell Venue 8 7840. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has HarmonyOS operating system, while Dell Venue 8 7840 works with Android 4.4 operating system.
The Dell Venue 8 7840 counts with a lot better hardware performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a lower number of cores and 10 GB less RAM memory, it also counts with a graphics co-processor and a 64-bit CPU. The Dell Venue 8 7840 counts with a way better looking screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller screen.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) takes a lot better videos and photos than Dell Venue 8 7840, because it has a camera with a much better resolution. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has much more memory capacity for applications, games, photos and videos than Dell Venue 8 7840, because although it has no SD card slot, it also counts with 240 GB more internal memory capacity.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a way better battery duration than Dell Venue 8 7840.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.