| Global Score | |
| 68.8 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | Huawei |
| HarmonyOS | Android 4.3 |
| 2024-12-26 | -- |
| -- | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| 20.46 ounces | 12.70 ounces |
| Black, Gold and White | White |
| -- | Aluminium |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 8 inches |
| -- | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 189 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.4 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 10.89 | 6.6 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 4.6 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 10.32 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has an overall score of 68.8, which is better than Huawei MediaPad T1 8.0's score of 60.4. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a a lot heavier but way thinner tablet than Huawei MediaPad T1 8.0. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with HarmonyOS operating system, while Huawei MediaPad T1 8.0 has Android 4.3 operating system.
Huawei MediaPad T1 8.0 has a much better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a lot smaller display. The Huawei MediaPad T1 8.0 features a very superior CPU than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a smaller amount of RAM and a lower number of cores (although they are faster), it also counts with an additional graphics processor.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a way bigger storage capacity for games and applications than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no external memory slot, it also counts with 248 GB more internal memory. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) takes a lot better photographs and videos than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a way better resolution back camera and a way higher 3840x2160 video definition.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a much longer battery lifetime than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a 110 percent larger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.