| Global Score | |
| 68.8 | 63.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Lenovo |
| HarmonyOS | Android 4.4 |
| 2024-12-26 | 0000-00-00 |
| -- | 9.72 x 6.73 x 0.35 inches |
| 20.46 ounces | 17.64 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 535.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 218 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.8 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | -- |
| 10.89 | 6.49 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 6.4 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 7200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 8.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a bit better than Lenovo TAB 2 A10-70, getting a 68.8 score against 63.3. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has HarmonyOS OS, while Lenovo TAB 2 A10-70 works with Android 4.4 OS. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) construction is somewhat heavier but thinner than Lenovo TAB 2 A10-70.
Lenovo TAB 2 A10-70 counts with a lot better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller display. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a superior memory for apps and games than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Lenovo TAB 2 A10-70 features a much powerful processing unit than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has lesser CPU cores (although they are faster) and lesser RAM, it also counts with a 64-bits processor and an extra graphics co-processor. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a superior battery life than Lenovo TAB 2 A10-70, because it has 10100mAh of battery capacity instead of 7200mAh.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) captures much clearer photographs and videos than Lenovo TAB 2 A10-70, because it has a way more mega-pixels back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.