| Global Score | |
| 68.8 | 57.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Lenovo |
| HarmonyOS | Android 4.4, 4.2 |
| 2024-12-26 | -- |
| -- | 10.30 x 7.10 x 0.30 inches |
| 20.46 ounces | 21.28 ounces |
| Black, Gold and White | Gray |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| -- | 149 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 6.6 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | MediaTek MT8125/8389 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 5.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 7.04 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3.6 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 10.32 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is better than the Lenovo Yoga Tablet 10, getting a general score of 68.8 against 57.8. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025)'s construction is noticeably thinner and a little bit lighter than Lenovo Yoga Tablet 10. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS OS, while Lenovo Yoga Tablet 10 has Android 4.4 OS.
The Lenovo Yoga Tablet 10 counts with a lot better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a lot smaller display. The Lenovo Yoga Tablet 10 features a lot better hardware performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has an inferior number of cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an extra graphics processing unit.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a much bigger memory capacity for applications and games than Lenovo Yoga Tablet 10, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage capacity. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a little longer battery life than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a 10100mAh battery size instead of 9000mAh.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) takes much better photographs and videos than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a way higher 3840x2160 video definition and a back facing camera with way more megapixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.