| Global Score | |
| 68.8 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Nokia |
| HarmonyOS | Windows RT 8.1 |
| 2024-12-26 | 2013-10-22 |
| -- | 10.51 x 6.61 x 0.35 inches |
| 20.46 ounces | 21.69 ounces |
| Black, Gold and White | Black, Blue, Red and White |
| -- | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 218 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | 665 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 8.4 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.18 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 6.70 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 8.25 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 600 hours standby time |
| 10.32 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a global score of 68.8, which is slightly better than Lumia 2520's 68.6 global score. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS operating system, and Lumia 2520 comes with Windows RT 8.1 operating system. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) construction is much newer, just a little lighter and noticeably thinner than Lumia 2520.
Nokia Lumia 2520 has a way better display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a lot more opaque display and a way smaller display. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a way bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Lumia 2520, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal memory.
The Nokia Lumia 2520 features a very superior processing unit than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has lesser RAM and lesser cores (but faster), it also counts with an additional GPU. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has improved battery duration than Lumia 2520, because it has a 10100mAh battery capacity against 8000mAh.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a lot better camera than Nokia Lumia 2520, because it has a way higher resolution back camera, a much higher video resolution and a larger aperture to capture better images and videos in low-light environments.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.