| Global Score | |
| 68.8 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Windows RT |
| 2024-12-26 | 2012-08-29 |
| -- | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 20.46 ounces | 20.11 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1366 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| -- | 155 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 6.6 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 10.89 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Nano SIM | -- |
| 3.6 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is just a bit better than the Samsung Ativ Tab, getting a general score of 68.8 against 66.7. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a much newer and incredibly thinner tablet than the Samsung Ativ Tab, but it's a little bit heavier. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS operating system, and Samsung Ativ Tab counts with Windows RT operating system.
The Samsung Ativ Tab features an incredibly better looking screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller display. The Samsung Ativ Tab counts with an extremely better CPU than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has 10 GB lesser RAM and less CPU cores , it also counts with an extra graphics co-processor.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) shoots much clearer pictures and videos than Samsung Ativ Tab, because it has a lot higher resolution camera and a lot better video resolution. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a superior memory to store more apps and games than Samsung Ativ Tab, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage capacity.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features longer battery duration than Samsung Ativ Tab, because it has a 10100mAh battery capacity instead of 8200mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.