| Global Score | |
| 68.8 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.4 |
| 2024-12-26 | 2014-01-06 |
| -- | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 20.46 ounces | 26.56 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 12.2 inches |
| -- | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| -- | 247 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 7.37 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 6.9 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy NotePRO 12.2 is much better than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), getting a global score of 78.2 against 68.8. The Samsung Galaxy NotePRO 12.2 comes with Android 4.4 operating system, while Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS operating system.
Samsung Galaxy NotePRO 12.2 counts with a very superior processor than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has 4 less cpu cores (although faster) and a lower amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processor. Samsung Galaxy NotePRO 12.2 has a much better screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a quite smaller display.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a greater camera than Galaxy NotePRO 12.2, because it has a camera in the back with a lot better resolution and a lot higher (4K) video quality. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a much greater memory to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy NotePRO 12.2, because although it has no external memory card slot, it also counts with 192 GB more internal memory.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features just a little better battery life than Samsung Galaxy NotePRO 12.2, because it has 10100mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.